Tyjo, ten foťák ale dobře fotí

Kdo je vlastně fotograf?

Poslední dobou jsem čím dál tím víc nucena zamýšlet se nad tím, jak nás, fotografy, vlastně berete.. Kolik z vás jako umělce.. A vlastně i jedince:)

Už několikrát jsem byla obdarována radou ,,Když toho máš moc, proč si nenajmeš někoho pod sebe? Ať ti ty fotky někdo alespoň upravuje nebo vybere…“ Nebo nedej bože i fotí ne?:) To je jakoby si Picasso vzal někoho pod sebe a jen dával instrukce.. Objednáváte si teda obraz od Picassa, nebo? Myslím, že si mě vybíráte pro to, jak tvořím právě já. Nebo ne?:) Jak cítím, vidím a zaznamenávám svým okem, svým srdcem. Těžko něco takového přenést. Každou fotografii, ať už fotím nebo upravuji, zpracovávám individuálně, odlišně a prostě podle sebe. Fotograf neni automat ani robot.  A když jsme u toho, často konverzované slovo je také konkurence. Podle mě? Konkurence mezi fotografy neexistuje. Každý fotograf tvoří jediněčně. Má svůj styl, především svoje cítění, svůj projev… Proto, pokud se někdo rozhodne pro jiného fotografa než pro mě, je to tak správné. Je mu jeho styl bližší, líbí se mu jeho tvorba a to je v pořádku. A taky mě napadá.. Když si vybíráte fotografa, rozhodujete se podle jeho tvorby nebo pouze podle ceny? Především, když si vybíráte fotografa na svatbu.. Měli byste mu 100% důvěřovat. Probrat předem určitou představu, požadavky, to určitě ano. Ale v den D mu nechejte prosím volnou ruku. Objednali jste si takového fotografa přece pro jeho styl, nechte ho tedy tvořit podle sebe a vy si naplno užívejte svůj den.

Často si domlouváte termín focení a ptáte se na atelier. Musela bych hodně zalovit, abych alespoň 2 ateliérové fotky mezi mojí prací našla. Fotím 99% v exterieru, v přírodě a 1% v interieru, proto mě vždycky udiví, když se ptáte právě na atelier, krerý nikde ani neprezentuji. Hmm:)

Ale i přes to musím říct, že je tu stále poměrně velké množství těch, kteří jedinečnost fotografa vidí a neberou je jako pouhé ,,stlačovače“ spouště:) Těm díky a přípíjím na ně!

 

Lucie