3 důvody proč

Tak mám zase psavou a připravila jsem vám 3 důvody, proč některé věci jsou jak jsou.

 

1. Proč nedostaneme všechny neupravené fotografie? Nebo alespoň některé..

Vyfocením je pro mě fotografie teprve na samém začátku a čeká ji ještě velká cesta, než jí spatří světlo světa. Prochází několika programy a dostává atmosféru. Vylazuji každý detail. Často se ptáte, co vlastně všechno na fotkách upravuji a jak dlouho to trvá nebo jak to dá zabrat. To je hodně individuální.. Něktěrá fotka na mě působí přímo pohádkově, a tak dlouho ladím a heldám ty správné barvy, světla a stíny. U takové fotky strávím kolikrát 3x více času, než u fotky, která je úmyslně jednoduchá a čistá. Retuš, stínování… to vše dělá mnoho. Názorně si to ukážeme na několika fotografiích.

 

ba3

ba

ba2

baa4

baa3

BAA

BAA2

Fotka je pro mě uměním. Umění se nemusí líbit všem. Nefotím podle pravidel. Fotím, jak cítím. Je to pro mě hra, vyjádření, ztvárnění. Pro spoustu je to jen ,,cvak“ a žádná věda, žádná práce. Ale kolik práce, příprav, času, investic za tím stojí, vidí jen málo kdo. S každou fotkou si dám tolik práce, kolik je potřeba, dokud na mě nepůsobí tak, jak chci, aby působila.

 

Tímto 1. důvodem jsem vám vlastně odpověděla i na další častou otázku, proč se tak dlouho na fotografie čeká. :)) A k tomu jen dodám, že samozřejěm neupravuji 5 fotek 3 týdny, ale focení má hodně, a tak se to nabaluje a nabaluje.

 

Další otázkou může být, proč je tak dlouhá čekací doba na termín?

A máme tady tedy 3. důvod.

Nejen práce u počítače zabere spustu času, ale jen v den focení věnuji modelce minimálně 2 hodiny. Hodina u vizážistky a jdeme na to. Fotíme spolu poprvé? Je potřeba se trochu poznat, uvolnit.. Mluvíme, cvakám..Modelka vám musí důvěřovat. Je to spolupráce. Je důležité, jak se modelka s fotografem cítí a na tom mi záleží. Proto, nikam nechvátáme, zkoušíme, radím, ukazuji fotky a modelce to jde každou fotkou líp a líp. Ačkoli je pro mě focení prací, stále ho vnímám jako zálibu. Jako něco, čemu chci věnovat svůj čas a odvést 100% práci. Pro skvělý výsledek je potřeba čas a trpělivost.. Za 60-90 minut focení vždy vyberu a upravím cca 7-10 fotografií. Takové, které mají duši, jsou neobyčejné a mají příběh. Ikdyž bych řekla, že by to měl být standardní postup, ne vždy to tak bohužel chodí. U některých fotografů to běží jak na běžícím páse. V době silného slunce a krásných západů, tedy léta, mívám jedno focení denně. Ten správný čas pro focení je, tak zvaná, zlatá hodinka.. To je těšně před západem slunce, kdy je světlo krásně měkké. Proto jedno focení denně.

 

Snad jsem vám trošku přiblížila kolik se skrývá za jednou takovou fotografií času a práce a těším se na vás za foťákem!:)

Lucie